SIGN IN YOUR ACCOUNT TO HAVE ACCESS TO DIFFERENT FEATURES

FORGOT YOUR DETAILS?

Thai box

thajsky Muay-Thai, je tradičním uměním sebeobrany v Thajsku

Muay-Thai

Thajský box, nebo také thajsky Muay-Thai, je tradičním uměním sebeobrany v Thajsku. Od tradičního boxu se odlišuje tím, že k neozbrojenému boji používá nejen pěsti, ale i chodidla, lokty a kolena. Tím více připomíná souboj jako ve skutečnosti a proto také tento způsob sebeobrany bývá nadřazen nad klasický box západního stylu. Pro vysokou fyzickou náročnost, zápas v thajském boxu má pouze pět tří minutových kol a mezi každým kolem je dvouminutová přestávka.

Již od pradávných dob vládci v Thajsku přikládali velkou váhu trénování svých vojáků, ale i obyčejných lidí, v pěstních soubojích beze zbraně i se zbraní. Souboje beze zbraně jsou známy pod pojmem Muay, se zbraní krabi-krabong, doslova meč a hůl, ačkoliv souboje se neomezovaly pouze na tyto dvě zbraně. Často se stávalo, že sami vládci bývali skvělými bojovníky — silní, stateční a zkušení. To bylo určitě i jedním z důvodů obrovského vzestupu Thajců v této části světa.

První království vzniklo ve 13. století s hlavním městem Sukhotai. Sám král využíval prostranství před svým palácem k trénování stínového boxu a také se zde pořádaly turnaje, kterými si král vybíral dobré bojovníky a stráže.

Umění osmi končetin

rukou, loktů, chodidel, kolen

Muay Thai, neboli thajský box v jeho nejčastější sportovní podobě, je uměním boje na blízko, v plném kontaktu. Říká se mu také umění osmi končetin (rukou, loktů, chodidel, kolen). Thajský box je možné vidět kdekoli v Thajsku a nyní, díky stále stoupající popularitě i kdekoli na světě. Thajští bojovníci jsou považováni za krále ringu: mají přes 80% úspěšnost v zápasech na blízko a ti, kteří Thajce porazí, používají podobných technik, jako je thajský box. V dnešní době se těší thajský box rostoucí popularitě díky prosté, ale maximálně účinné technice boje a tréninku.

Zápasníci se dělí do několika skupin, a to podle výkonnosti, podle počtu vyhraných zápasů. Postup do vyšší kategorie si zápasník může vybojovat buď počtem vítězných zápasů nebo porazit soupeře z vyšší kategorie. Jednotlivé kategorie se od sebe odlišují počtem kol v zápase a jejich délkou. Jedná se o tři amatérské skupiny (D, C, B) a jednu profesionální ( A ). I když nesmíme brát název profesionální zas úplně doslova.

Ženy v ringu

V kategoriích D bojují zápasníci 3 kola po dvou minutách a jedná se o začínající borce. V kategorii C se odboxují rovněž 3 x 2 minuty, ale závodníci za sebou mají již minimálně 3 vyhrané zápasy. V „béčku“ zápasí borci s více jak 9 vyhranými zápasy na 5 kol trvajících dvě minuty a nakonec profesionální zápas se boxuje na 5 kol po třech minutách.

V současné době zaznamenává thajský box také velký nárůst ženských zápasů. Do roku 1996 nebyl povolen ženám přístup ani na sportoviště, ale od tohoto roku, především kvůli snahám o vstup mezi rodinu olympijských sportů, mohou ženy nejenže docházet sledovat jednotlivá klání, ale také se jich i přímo účastnit a bojovat v titulových zápasech. Definitivně pryč je tak doba, kdy ženy nesměly dokonce ani sahat, či nedej bože hrát na hudební nástroje během utkání a nepřímo tak zasahovat do děje v ringu.

Lubomír "Píďa" Pindus

Trenér Muay Thai & Strike

+420 773 996 768 / lubomir.pindus@gmail.com

SOUTĚŽNÍ VÝSLEDKY:

  • 2011 - Mistrovství ČR v K-1, 3. místo
  • 2010 - Mistrovství ČR v Kickboxu, 2. místo

SKUPINOVÉ LEKCE

úterý 18:30 - 20:00 .......... 210 Kč / 1 lekce

čtvrtek 18:30 - 20:00 .......... 210 Kč / 1 lekce

neděle 18:00 – 19:30 .......... 210 Kč / 1 lekce

TOP